Dlaczego socjalizm upadnie i skąd są kryzysy?

Niektórzy wierzą w ideę socjalistycznego, opiekuńczego państwa. Jak najprościej wytłumaczyć im, że coś takiego się nie uda? Można próbować mówić o komunizmie, ale jeszcze lepiej będzie posilić się anegdotką o profesorze i studentach.

(wpis będzie po trochu tłumaczeniem http://faustiesblog.blogspot.com/2010/02/why-socialism-fails-teacher-fails.html)

„Profesor ekonomii w lokalnym uniwersytecie stwierdził że nigdy wcześniej nie oblał choćby jednego studenta, ale ostatnio udało mu się oblać całą klasę.

Klasa ta twierdziła, że plan Obamy, który zakładał równość wszystkich, tak że nikt nie będzie biedny a nikt bogaty, zadziałał.

W odpowiedzi na to profesor zaproponował eksperyment: „Wszystkie oceny będą uśredniane i wszyscy otrzymają identyczne stopnie więc nikt nie obleje i nikt nie otrzyma szóstki (oceny A w Stanach)”

Po pierwszym teście oceny zostały uśrednione i każdy dostał piątkę (ocenę B). Studenci, którzy nauczyli się całego materiału byli niezadowoleni, ci natomiast którzy nauczyli się mało byli szczęśliwi.

Podczas drugiego testu, ci którzy wcześniej uczyli się mało, teraz nauczyli się jeszcze mniej a ci którzy wcześniej wkuwali cały materiał zdecydowali iść na łatwiznę i nie uczyć się prawie wcale.

Jak można przewidzieć, ocena była niska i wynosiła 3 (amerykańskie D). Oczywiście nikt się nie cieszył.

Na trzecim teście wszyscy dostali jeden (amerykańskie F).

Wyniki się nie poprawiły ponieważ nikt nie chce pracować na rezultat kogoś innego.

Niespodziewanie dla każdego studenta, wszyscy oblali. Profesor powiedział że socjalizm także by w końcu padł, ponieważ gdy nagroda jest wysoka, wysiłek aby ją zdobyc także jest duży, lecz jeśli rząd zabierze wszystkie nagrody nikt nawet nie kiwnie palcem.  „

Prościej się chyba już nie da.