iMessage nie działa – rozwiązanie

iOS 5 wprowadził pewną ciekawą funkcję. Mianowicie opcję iMessage, która wbudowana w aplikacje Wiadomości pozwala nam oszczędzać pieniądze. Gdy piszemy do kogoś SMS/MMS a iPhone wykryje że ta osoba ma także iOS 5 z aktywowanym iMessage, wyśle wiadomość przez serwery Apple.

Mnie jednak nie chciała ona zadziałać. Po kilku dniach debugowania odkryłem w czym tkwił problem i niżej wypiszę parę błędów, które uniemożliwiają korzystanie z iMessage lub znacząco je utrudniają.

Najważniejsze (z tym się wiążą kolejne problemy) to brak wpisanego numeru telefonu na kartę SIM. Chodzi dokładnie o pozycje, która się wyświetla w Ustawieniach->Telefon->Mój numer. Gdy miałem wpisane „nieznany” to iPhone co chwile wysyłał SMS’y potwierdzające mój numer. Koszt: 50gr za wiadomość na wyspy.

Brało się to z tego, że moja karta SIM była przycięta ręcznie (nożyczkami, a co!) i nie działała do końca poprawnie. Po wymianie jej na oryginalną (prosto z salonu Play) MicroSIM w miejscu „nieznany” pojawiło się pole edycji i już mogłem własny numer wpisać.

Dalej jednak numer FaceTime/iMessage był w stanie: weryfikacja. Wystarczyło wyłączyć iMessage (w menu Ustawienia->Wiadomości) i Facetime (Ustawienia->Wiadomości) i włączyć ponownie. Wyskakiwała informacja o wysłaniu SMS na wyspy w celu potwierdzenia numeru i już było gotowe i co najważniejsze, działało!

Cały problem opiera się na tym, że Apple zabezpieczyło się przed podszywaniem pod czyiś numer. Mnie pomogło, mam nadzieję, że tobie także.