Retina Display: Porównanie ekranów iPhone 4 oraz iPhone 3GS

Retina Display: Porównanie ekranów iPhone 4 oraz iPhone 3GS

Jak niektórzy wiedzą Apple dodało do iPhona 4 ekran nazwany Retiną. Co jest w nim takiego wyjątkowego, że wszyscy się nim podniecają? Całość polega na zdolności ludzkiego oka do rozróżniania pikseli. Jeśli przyjrzycie się swojemu ekranowi komputera/telewizora/telefonu/tabletu to będziecie w stanie rozróżnić osobno każdy piksel. Jeśli spojrzycie pod lupą to zobaczycie nawet pojedyncze kolory RGB.

W iPhonie 4 zastosowano ekran o rozdzielczości 960 x 640 pikseli. Niewiele nam to mówi, ale porównajmy to do starszej generacji. W iPhonie 3GS ekran ma rozdzielczość wynoszącą 480 x 320 pikseli. Jak ktoś dobrze liczy to zauważy że przy zachowaniu tej samej wielkości wyświetlacza (około 3,5 cala) powiększono czterokrotnie liczbę pikseli (tak, nie podwojono a „poczworono”).

Całość sprowadza się do tego że na jeden „stary” piksel przypadają 4 „nowe” zajmując dokładnie tyle samo miejsca. Jaką to różnicę robi nam? Ano taką, że jesteśmy w stanie piksele rozróżniać do około 300 dpi (punktów na cal) a Retina ma aż 326 dpi (dla porównania, w 3GS było to zaledwie 164 dpi).

W ten sposób ekran iPhone’a 4 wygląda przy pierwszym spojrzeniu jak pięknie wydrukowana naklejka. Udało mi się zrobić parę zdjęć porównujących oba ekrany mikroskopem elektronicznym (dosyć kiepskim).